Kalender

HÖSTEN 2022

Aj! – ett plåsterdrama
2/9 – Nypremiär, Nya Teatern Örebro
5/9 – Örebro (förskolor)
6/9 – Örebro (förskolor)
7/9 – Örebro (förskolor)
8/9 – Örebro (förskolor)
9/9 – Örebro (förskolor)
13/9 – Örebro (förskolor)
14/9 – Örebro (förskolor)
15/9 – Örebro (förskolor)
16/9 – Örebro (förskolor)
19/9 – Örebro (förskolor)
20/9 – Örebro (förskolor)
21/9 – Örebro (förskolor)
22/9 – Örebro (förskolor)
25/9 – Offentlig fst, Sagateatern Linköping
26/9 – Örebro (förskolor)
27/9 – Örebro (förskolor)
28/9 – Örebro (förskolor)
29/9 – Örebro (förskolor)
30/9 – Örebro (förskolor)
3/10 – Örebro (förskolor)
4/10 – Örebro (förskolor)
5/10 – Örebro (förskolor)
26/10 – Värmlands utbudsdag, Karlstad (utdrag ur fst)

Längtansland
21/9 PREMIÄR, Örebro
23/9 – Skolfst, Örebro
26/9 – Skolfst, Örebro
27/9 – Skolfst, Örebro
28/9 – Skolfst, Örebro
29/9 – Skolfst, Örebro
30/9 – Skolfst, Örebro
3/10 – Skolfst, Örebro
5/10 – Skolfst, Örebro
6/10 – Skolfst, Örebro
19/10 – Utbudsdag Örebro, utdrag ur föreställningen

Återvinningscentralen
22/9 – Västmanlands utbudsdag, Västerås (utdrag ur fst)
6/10 – ScenGalej, Norrköping
12/10 – Gävleborgs utbudsdag, Gälve (utdrag ur fst)
19/10 – Örebro utbudsdag, Örebro (utdrag ur fst)
8/11 – Skolfst, Hammarö
9/11 – Skolfst, Hammarö
10/11 – Turné
11/11 – Turné
14/11 – Turné
15/11 – Turné
16/11 – Turné
17/11 – Turné
18/11 – Turné
21/11 – Turné
22/11 – Turné
23/11 – Turné
24/11 – Turné
25/11 – Turné
28/11 – Turné
29/11 – Turné
30/11 – Turné
1/12 – Turné
2/12 – Turné

Pinsamheter
17/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
18/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
20/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
21/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
24/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
25/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
27/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
28/10 – Skolfst, Teater Martin Mutter, Örebro
31/10 – Turné
1/11 – Turné
2/11 – Turné
3/11 – Turné
4/11 – Turné
8/11 – Skolfst, Trollhättan
9/11 – Skolfst, Trollhättan
10/11 – Skolfst, Trollhättan
14/11 – Skolfst, Skara
15/11 – Skolfst, Skara
16/11 – Turné
17/11 – Turné
18/11 – Turné
21/11 – Turné
22/11 – Turné
23/11 – Turné
24/11 – Turné
25/11 – Turné
28/11 – Turné
29/11 – Turné
30/11 – Turné
1/12 – Turné
2/12 – Turné


VÅREN 2022

Aj! – ett plåsterdrama

16/2– Örebro (förskolor)
17/2 – Örebro (förskolor)
19/2 – Den lilla teatern, Uppsala
22/2 – 10.00 – Teater Martin Mutter, Örebro
28/2 – Örebro (förskolor)
1/3 – Örebro (förskolor)
2/3 – Örebro (förskolor)
3/3 – Örebro (förskolor)
4/3 – Örebro (förskolor)
7/3 – Örebro (förskolor)
8/3 – Örebro (förskolor)
9/3 – Örebro (förskolor)
10/3 – Örebro (förskolor)
13/3 – Fagersta
14/5 – Reykjavik, Island
15/5 – Reykjavik, Island

 

Återvinningscentralen

28/3 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
29/3 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
30/3 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
31/3 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
4/4 2 fst. – Tjörn (skolfst)
5/4 2 fst. – Tjörn (skolfst)
6/4 2 fst. – Tjörn (skolfst)
7/4 1 fst. – Tjörn (skolfst)
10/4  – Helsingborg
12/4 – kl 15.00 – Örebro Vivalla
13/4 – Örebro
19/4 – 2 fst – Helsingborg (skolfst)
2
0/4 – 2 fst – Helsingborg (skolfst)
21/4 – 2 fst – Helsingborg (skolfst)

Under bryggan

1/3  kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
2/3  kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
3/3  kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
4/3  kl 10.00 och 12.10 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
7/3  kl 12.00 – Järnboås skola,Nora (skolfst)
8/3  kl 09.30 och 12.00 – Järnboås skola,Nora (skolfst)
9/3  kl 09.30 och 12.00 – Järnboås skola,Nora (skolfst)
10/3  kl 09.30 och 11.50 – Järnboås skola,Nora (skolfst)

 

Pinsamheter

24/2 kl 14.00 – Teater Martin Mutter, Örebro
24/2 kl 18.00 – Teater Martin Mutter, Örebro
22/3 2 fst.- Sölvesborg (skolfst)
23/3
2 fst.- Sölvesborg (skolfst)
24/3
2 fst.- Sölvesborg (skolfst)
25/3 1 fst.- Sölvesborg (skolfst)
29/3 10.00 och 12.30 – Järnboås skola,Nora (skolfst)
30/3 10.00 och 12.30 – Järnboås skola,Nora (skolfst)
31/3 kl 10.00 – Järnboås skola,Nora (skolfst)
5/4 kl 09.00 och 10.15 – Motala (skolfst)
6/4 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
7/4 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
11/4 2 fst – Ronneby (skolfst)
12/4
2 fst – Ronneby (skolfst)
13/4
2 fst – Ronneby (skolfst)
19/4 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
20/4 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
22/4 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
2/5 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
3/5 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
4/5 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
5/5 kl 10.00 och 12.30 – Teater Martin Mutter, Örebro (skolfst)
10/5 2 fst – Mörrum (skolfst)
11/5 2 fst – Mörrum (skolfst)
12/5 – Kulturkvarteret, Örebro (abonnerad)

 

Jag, mamma och förintelsen

26/1 – Västerås
27/1 – Karlstad
27/1 – Karlstad
1/2
– Enköping
2/2
– Enköping
3/2
– Enköping
16/2 – Karlskoga
22/4 2 fst. – Västerås INSTÄLLD
23/4 kl 18.00 – Teater Martin Mutter, Örebro INSTÄLLD
24/4 kl 15.00 – Teater Martin Mutter, Örebro INSTÄLLD
26/4 – Västerås (skolfst) INSTÄLLD